Spojili jsme síly

My jsme měli to štěstí, že se nám povedlo spolu s organizací Život dětem spojit síly a jeden takový přístroj pořídit a věnovat Jednotce intenzivní a resuscitační péče na Klinice dětského a dorostového lékařství v Praze na Karlově. 

Ačkoli je pumpa ECMO lokalizována právě ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, pomoc je k dispozici všem dětem, kteří ji potřebují. Hlavním záměrem bylo snížit vytížení jednoho stejného přístroje, který doposud dokázal zachránit život 50 dětem, ale stále zdaleka nestačil naplňovat potřeby dalších pacientů. V naléhavých případech proto vyjíždějí lékaři s novým přístrojem za nemocnými sanitkou a pokud je vzdálenost příliš velká, dopravují se malí pacienti přímo do nemocnice záchranným vrtulníkem.

“Částka za pořízení mimotělní pumpy a příslušenství činila 1 037 063 Kč.

Co přesně dokáže moderní pumpa ECMO? Dojde-li k poruše funkce srdce či plic, je bez správné pomoci velmi často pozdě. Pokud se ale poskytne napojení na přístroj včas, orgány dostanou prostor na regeneraci a obnovení funkce. K selhání životně důležitých orgánů může dojít u novorozeňátek v důsledku vdechnutí plodové vody, ale i během dětského věku až do dospívání. Důvodem se stává vrozená vada, poškození plic způsobené jiným onemocněním, bakteriální nebo virový zánět plic, vdechnutí jedovaté nebo jinak nebezpečné látky, septický šok, zánět srdce, ale třeba i tonutí. Ve všech jmenovaných, ale i v dalších případech je ECMO příslibem zachráněného života. A to konkrétně v sedmi až osmi případech z deseti.

Cena za pořízení mimotělní pumpy a příslušenství činila 1 037 063,63 Kč, přesto je ale v reálném životě nevyčíslitelná. To si uvědomila o.p.s. Život dětem a otevřela sbírku, které se zúčastnilo 1100 dárců a 15 dárcovských společností. Dohromady se vybrala o něco více než polovina potřebné sumy a zbytek, konkrétně 600 000 Kč, poskytl nadační fond Kapka naděje. Jsme hrdí, že jsme se mohli spolupodílet na projektu, který zachránil, a ještě zachrání, tolik nevinných životů.

Každá kapka pomáhá

Zapojte se i vy a podpořte ty nejmenší.