Jak se dělá věda na špičkové úrovni

Jan Bařinka je studentem 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, ale momentálně si díky finančnímu příspěvku od Kapky naděje odskočil na stáž do Memphisu. Nemocnice St. Jude Children's Research Hospital patří k předním světovým institucím v oblasti závažných dětských onemocnění. Honza tak má jedinečnou příležitost pracovat na svém výzkumu s podporou prestižní onkologické kliniky a podělil se s námi o zážitky ze stáže, která je pro studenta medicíny neocenitelnou zkušeností. Honzův článek čtěte níže.

Nemocnice St. Jude v Memphisu si vydobyla renomé díky špičkové péči a průkopnickému přístupu k léčbě nejzávažnějších dětských onemocnění, který si berou za příklad další pracoviště po celém světě. Jsme rádi, že jsme mohli přispět k tomu, aby Honza získal možnost nahlédnout pod ruce předním světovým onkologům a jednou mohl zúročit své zkušenosti třeba v některé z českých nemocnic. Příspěvek na Honzovu cestu a pobyt věnovala společnost Jablotron. Děkujeme!

"Doufám, že metody, které se společně s mým mentorem snažíme vytvořit, budou k užitku i dalším výzkumníkům, kteří se zabývají dětskými leukémiemi."

Jan Bařinka, student 2. LF UK

Ahoj, já jsem Honza, studuju medicínu na na 2. lékařské fakultě UK a momentálně jsem na stáži v Memphisu.

Světoznámá nemocnice St. Jude Children‘s Research Hospital v Memphisu v USA je proslulá jako vedoucí instituce v léčbě a výzkumu závažných dětských onemocnění. Právě zde jsem dostal možnost strávit letní měsíce v rámci výzkumné stáže a získat zkušenosti, které jsou pro mě jako studenta medicíny na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy výjimečně cenné. Za příležitost poznat, jak se dělá věda na špičkové úrovni, vděčím také Kapce naděje, která mě finančně podpořila.

V St.Jude se zabývám dětskou leukémií. Tato práce navazuje na zkušenosti a znalosti, které jsem získal během spolupráce s laboratoří CLIP při 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Konkrétně se věnuji bioinformatice, čili oboru, který se zabývá využitím informačních technologií za cílem nalezení odpovědí na doposud těžce zodpověditelné otázky v biologii i medicíně. Bioinformatika je disciplínou rapidně se rozvíjející a již dnes je těžké si bez ní představit moderní lékařskou vědu. V St.Jude se snaží využít plný potenciál informačních technologií a jsou známí nespočtem bioinformatických inovací. Je to tedy ideální místo, kde se mohu naučit nejmodernější postupy a metody v léčbě a diagnostice dětské leukémie.

Na svém projektu jsem začal pracovat záhy po příjezdu do Memphisu, na začátku července. Můj mentor v St. Jude, Čao-chuej KuGu, měl již připraven plán mé budoucí práce, která bude v ideálním případě zakončena publikací našich výsledků. Na jednu stranu je to s ohledem na časově omezený pobyt cíl velmi ambiciózní, na stranu druhou mám ale jedinečnou možnost vypracovat projekt ve spolupráci s nejlepší vědeckou skupinou zabývající se dětskou leukémií.lenové týmu profesora Charlese Mullighana, ke kterému jsem se na tři měsíce připojil, mě velkoryse přijali do svých řad i navzdory mému krátkému pobytu. Atmosféra je zde přátelská, ale nezapře se odhodlání místních vědců objevovat principy a potenciální nové léčebné metody vážných dětských onemocnění. V místnostech vládne většinou soustředěné ticho s výjimkou krátkých pozdravů a pracovních rozhovorů, práce do pozdních hodin večerních nebo o víkendu není výjimkou.

St. Jude od svých zaměstnanců očekává vysoký standard, a proto se snaží vytvořit ideální pracovní podmínky pro zaměstnance. Skvělá jídelna, tělocvična, trhy, koncerty, slevy, kavárny (v komplexu jsou  dvě kavárny Starbucks) jsou jen zlomkem toho, jak si mohou zaměstnanci dlouhé dny zpříjemnit.

St. Jude mi tak poskytuje jedinečné zázemí, kde se mohu z plných sil věnovat problematice, která mě zajímá a má smysl. Již teď cítím, že jsem se toho zde spoustu naučil.

Každá kapka pomáhá

Zapojte se i vy a podpořte ty nejmenší.