Neuromonitor mozkových funkcí pro podolskou porodnici
z 580 000 Kč
Do konce sbírky
Zafinancujme společně pořízení neuromonitoru mozkových funkcí pro nedonošené i donošené novorozence, který bude sloužit na největší novorozenecké jednotce intenzivní péče v ČR v Ústavu pro péči o matku a dítě, kam je ročně přijato přibližně 70-80 dětí s porodní váhou pod 1000 gramů.

EEG přístroj bude v ÚPMD sloužit k monitorování mozkové aktivity nejmenších pacientů na novorozenecké jednotce intenzivní péče. Jeho výhodou je rychlá použitelnost, snadná manipulace a hlavně minimální obtěžování a zátěž pro dítě.
EEG budeme využívat například u dětí po komplikovaných porodech, kde nám včasné zhodnocení a přesná diagnostika stavu mozku umožňuje rychle a cíleně reagovat příslušnou terapií, jako je řízené snížení tělesné teploty dítěte, kdy jim zpomalením metabolických pochodů v mozkových buňkách dáváme větší šanci na možné uzdravení.
Další využití je kontinuální monitorování novorozeneckých křečí a účinnosti protikřečové terapie, zhodnocení postižení po krvácení do mozku nebo monitorování správného vývoje mozkové tkáně u předčasně narozených dětí.
Význam pořízení přístroje
V ÚPMD se snaží o zlepšení prognózy psychomotorického vývoje pacientů a tím o zvýšení jejich šance na kvalitní budoucí život. V celé ČR se ročně narodí přibližně 8 500 dětí předčasně. Nejrizikovější skupinou jsou děti s porodní hmotností pod 1000 gramů.
V ÚPMD je největší novorozenecká jednotka intenzivní péče v ČR. Pracoviště poskytuje vysoce specializovanou péči o ty nejmenší novorozence se selhávajícími životními funkcemi z celé ČR. Pečují o malé pacienty, kteří jsou předčasně narození a mají potíže s dýcháním, tudíž jsou závislí na umělé plicní ventilaci. Jako jediné pracoviště v ČR se specializuje na léčbu dětí s vrozenou brániční kýlou. Léčí novorozence i s dalšími vážnými vrozenými vadami a také s různými infekčními komplikacemi. V roce 2022 přijalo oddělení RES/JIP 447 dětí.