Léčba žloutenky u novorozenců v jihlavské nemocnici bude díky Kapce naděje zase o něco jednodušší

15.9. 2020

Novorozenecké oddělení jihlavské nemocnice dostalo tři nové fototerapeutické lampy. Oficiálně je přijeli předat zástupci nadačního fondu Kapka Naděje a firmy Cara Plasma s.r.o., s jejíž pomocí bylo možné tyto přístroje zakoupit. LED lampy s modrým světlem slouží pro léčbu novorozenecké žloutenky.

Kapka Naděje ve spolupráci s firmou Cara Plasma s.r.o. darovala tři fototerapeutické lampy pro novorozence

„Moc děkujeme za lampy, které patří k nejlepším ve své kategorii. Používají technologii Hi Power LED. Pomohou jak fyziologickým, tak patologickým novorozencům. Novorozenecká žloutenka je častým onemocněním těch nejmenších pacientů, takže nové vybavení velmi vítáme,“ říká primář dětského oddělení Martin Zimen.

V jihlavské nemocnici se ročně narodí kolem 1300 dětí. Pro letošní rok je to zatím 950 miminek. Novorozenecká žloutenka se obvykle projevuje druhý nebo třetí den po narození.

Novorozenecká žloutenka je způsobena zvýšenou koncentrací bilirubinu v krvi. Bilirubin vzniká při rozpadu červených krvinek, pak se rozpadají a z kostní dřeně jsou průběžně vyplavovány krvinky nové. Žloutenka se léčí právě fototerapií, kdy je miminko umístěno pod lampu, které vysílá světlo o určité vlnové délce. Toto modré světlo rozkládá bilirubin v kůži na produkty, které jsou vylučovány močí. Tím se zvýší jeho vyloučené množství z těla.

Moc děkujeme za nové přístroje pro naše novorozence v hodnotě 250 tisíc korun. Poděkování patří nadačnímu fondu Kapka Naděje i za březnovou dodávku 100 kusů respirátorů FFP2 v hodnotě 24 tisíc korun.

Pořízení těchto přístrojů by nebylo možné bez partnera. Společnost Cara Plasma s.r.o. je podporovatelem Nadačního fondu Kapka naděje od roku 2020. Pořízení přístrojů právě do Nemocince Jihlava není náhodné. Cara Plasma chce pomáhat právě ve městech, ve kterých sama působí a Jihlava je jedním z nich. Pomoc bude pokračovat. V roce 2020 chce věnovat celkově 350.000 Kč.

Společnost Cara Plasma s.r.o. byla založena v dubnu 2013 jako rodinná česká firma, která vybudovala nejmodernější plazma centrum zaměřené na odběr krevní plazmy. Stala se součástí německého holdingu a nyní patří mezi TOP 10 v Evropě. Cílem Cara Plasmy je vybudovat více kvalitních odběrových míst, prohloubit povědomí o dárcovství a informovat veřejnost o možnosti pomáhat a zapojovat se nejen dárcovstvím krevní plazmy. Více o společnosti Cara Plasma se dozvíte na www.caraplasma.cz.

Každá kapka pomáhá

Zapojte se i vy a podpořte ty nejmenší.