Nové přístroje do FN Olomouc

Kapka naděje měla po uvolnění opatření z důvodu nemoci COVID-19 opět možnost vyjet a pomáhat. Tentokrát ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde došlo ke slavnostnímu setkání u příležitosti předání Neinvazivního hemodinamického monitoru Starling SV, včetně příslušenství, v celkové hodnotě 446 490 Kč.

Šetrný a citlivý k pacientům a současně spolehlivý a přesný. To jsou hlavní přínosy monitorovacího systému Starling SV který Kapka naděje předala Jednotce intenzivní a resuscitační péče (JIRP) Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Přístroj neinvazivním způsobem monitoruje tzv. hemodynamický profil, tedy proudění v krevním oběhu a zejména u pacientů v kritickém stavu pomáhá zjistit množství tekutin v těle.

Olomoucká fakultní nemocnice byla pro zástupce Kapky naděje prvním cílem cesty po koronavirové pandemii. „Nejsme tu ale samozřejmě poprvé. Naše spolupráce je dlouhodobá. Za deset let náš příspěvek dosáhl dvou a půl milionu korun. Vážíme si práce zdejších odborníků a máme z naší spolupráce velkou radost,“ uvedl ředitel nadačního fondu Jan Fischer s tím, že na Dětskou kliniku FN Olomouc myslela Kapka naděje i během pandemie COVID-19. „V rámci sbírky Vlna naděje jsme poslali zdravotníkům tisíc respirátorových roušek,“ doplnil.

Finanční prostředky na nákup cenného přístroje pro JIRP nadační fond získal od společnosti Shell Czech Republic a.s., jejíž zákazníci v rámci věrnostního programu Shell ClubSmart poukazují své věrnostní body Kapce naděje. „Naše spolupráce je založena na solidaritě našich zákazníků a jejich ochotě podpořit nadační projekty. Mohou věnovat Kapce naděje body, které my převedeme na koruny,“ popsal systém spolupráce Petr Šindler ze společnosti Shell Czech Republic a.s.

Pro JIRP Dětské kliniky FN Olomouc je darovaný monitor Starling SV první svého druhu. „Měli jsme jej už zapůjčený a mohli ho tak vyzkoušet. Porovnávali jsme naměřené hodnoty s klasickou invazivní metodou a výsledky jsou skvělé. Je to pro naše oddělení obrovský přínos. Moc děkujeme jak za přístroj samotný, tak za pozornost, kterou nám věnujete,“ zdůraznil zástupce vedoucího lékaře jednotky intenzivní a resuscitační péče MUDr. Mgr. Miroslav Šeda, Ph.D. Jak doplnila primářka Dětské kliniky MUDr. Marta Neklanová, zásadní výhodou přístroje je jeho neinvazivnost. K získání relevantních výsledků stačí dítěti přiložit na tělo snímače. „A je zřejmé, že jakákoliv invaze při vyšetření nebo lékařském zákroku je pro dítě stresující. Pokud se jí můžeme vyhnout, je to pro pacienty, rodiče, ale i pro nás mnohem lepší. Za přístroj jsme velmi vděční,“ shrnula MUDr. Neklanová.

Nadační fond Kapka naděje pomáhá Fakultní nemocnici Olomouc již dlouhodobě. V minulosti zakoupil do nemocnice například 15 kusů infuzních pump.  Tento dar v celkové hodnotě 350 000 Kč byl určen na oddělení dětské hematologie a hemato-onkologie. Přístrojová technika v hodnotě 350 tisíc korun bude sloužit k léčbě vážně nemocných malých pacientů na hemato-onkologickém oddělení olomoucké dětské kliniky. Kromě infuzních pump věnoval nadační fond dětským pacientům na oddělení také například notebook Lenovo, který poskytla společnost Huawei. Kapka předala tento dar s dobrým pocitem, že bude sloužit jak pro zábavu, tak i pro vzdělávání pacientů. Za dobu letité spolupráce předal NF nemocnici nadační příspěvky v hodnotě přes 2,5 mil. Kč.

Každá kapka pomáhá

Zapojte se i vy a podpořte ty nejmenší.