Vyberte kategorii

Kapka naděje se věnuje podpoře projektů ve čtyřech základních kategoriích:

Dlouhodobě spolupracujeme s IKEM

Vstup do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM nebyl nikdy jednodušší a pohodlnější – odborníci totiž nově využívají multifunkční přístroj na vyšetření nových dárců.

DNA izolátor je přístroj, který umožní testovat HLA dárců ze tří variant biologického materiálu – krve, slin, bukální stěru. Dárce tak během pár vteřin odevzdá vzorek slin, přístroj pak do hodiny naprosto perfektně a bez lidského zásahu izoluje DNA a připraví vzorek k dalšímu zpracování. Z této DNA poté laboranti určí molekulárněgenetickými metodami HLA znaky. Celý proces vstupu dárce do registru se tak významně urychlí.

„Jsme velmi rádi, že můžeme pomáhat tam, kde je to potřeba. Český registr dárců krvetvorných buněk potřeboval nový multifunkční přístroj, který by odborníkům v IKEM výrazně ulehčil práci, a hlavně zpřístupnil vstup do Registru širšímu množství lidí díky jednoduššímu odběru vzorků. Pro registr jsme zakoupili tento přístroj v hodnotě 463 tisíc korun, a i nadále plánujeme registr finančně podporovat. Největší odměnou pro nás jsou zprávy o zachráněných životech nemocných pacientů, ale i informace o rostoucím zájmu široké veřejnosti o vstup do registru,“ říká Pavel Los, generální ředitel Shell Czech Republic a.s.

„Všechny 3 varianty odběrů biologického materiálu pro vstupní vyšetření jsou pro registr při náboru nových dárců důležité. DNA izolátor rozšíří zejména možnost zpracování nekrevních vzorků – bukálních stěrů nebo slin, jejichž odběr registr využívá v rámci náborových akcí po celé České republice. Jen od letošního ledna do května jsme s týmem registru byli již na více než pěti akcích. Tyto způsoby odběru mohou také usnadnit vstup do registru i zájemcům, kteří mají dopravně nedostupná naše náborová místa. Vstup do registru tak nebyl nikdy jednodušší – pracovníci registru zašlou zájemci odběrovou sadu s podrobným návodem, zájemce provede odběr samostatně v pohodlí domova a vzorek pošle zpět do registru poštou. Tím se opět rozšiřuje možnost komplexně pokrýt při náboru celou Českou republiku,“ říká Bc. Gabriela Hošková, koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

„Nádorová onemocnění u dětí se stala, pokud však pomineme úrazy, nejčastější příčinou úmrtí dětí v civilizovaném světě. Velmi mě proto těší, že každý rok stoupá počet lidí, kteří do registru vstoupí a zvýší tak šanci na záchranu lidského života. Jsem ráda, že se zpěvák a herec David Gránský, se kterým dlouhodobě spolupracujeme, rozhodl vstoupit do Českého registru dárců krvetvorných buněk a napřímo tak podpořit dobrou věc a motivovat další lidi. A za to mu patří můj obrovský dík,“ uzavírá Vendula Pizingerová, prezidentka a zakladatelka Nadačního fondu Kapka naděje.

Kde najdete pobočky registru?

Najděte nejbližší v mapě.

Každá kapka pomáhá

Zapojte se i vy a podpořte ty nejmenší.