Virtuální realita vs. 30 dětských životů

Díky Nadaci Kapka naděje podporované společností Shell dostali v listopadu 2022 IT specialisté a chirurgové IKEM k dispozici pomocný software pro převod dat do virtuální reality, který jim umožňuje zkrátit zpracování důležitých dat pacienta z jednoho nebo dvou dnů na několik hodin. Tato nová technologie už dodnes v IKEM pomohla u více 171 operací z čehož u 30ti případů se tak podařilo pomoci vážně nemocnému dítěti a u 16 případů se jednalo o transplantaci jater od žijícího dárce.

"Měli jsme možnost nahlédnout do dokumentace přípravy a provedení operace 18ti měsíčního dítěte, které mělo v játrech nádor a díky této technologii lékaři bezchybně a rychle provedli velmi náročnou operaci a zachránili takto mladý život. Investice do této technologie pro nás naprosto splňuje cíle nadačního fondu a jsme moc rádi, že jsme k tomu mohli přispět." Dodala ředitelka Kapky naděje, Dita Loudilová

Virtuální realita se používá zejména v předoperační přípravě, brýle pro virtuální realitu ale mají chirurgové k dispozici už i na sále. Augmentovaná virtuální realita jim dokonce umožňuje model promítnout i přímo na tělo pacienta při samotné operaci. Model vytvářejí chirurgové ve spolupráci s IT specialisty ze snímků CT a magnetické rezonance, které jim poskytnou radiologové. Celý proces dosud trval jeden až dva dny. Teď díky pomocnému softwaru pro převod dat do virtuální reality mají hotovo do jedné hodiny. 

Licence softwaru pro IKEM pořídila Kapka naděje podporovaná společností Shell v listopadu 2022, a díky nim tak je možné pomoci pacientům v akutních stavech, ve kterých dosud nebylo možné právě kvůli časové náročnosti zpracování modelů virtuální realitu využít.

VR IKEM využití
§  odstranění nádorů jater u dětí a dospělých
§  simulace transplantace od žijícího dárce jater a ledviny
§  příprava příjemce jater k transplantaci
§  příprava jater od zemřelého dárce na split nebo redukci
§  příprava na komplikované operace jater a ledvin
§  příprava na implantaci mechanické srdeční podpory
§  plánování velkých hrudních a plicních výkonů

Každá kapka pomáhá

Zapojte se i vy a podpořte ty nejmenší.