Kapka naděje rozdá v rámci projektu VLNA NADĚJE do nemocnic čističky vzduchu, které pomohou při léčbě malých pacientů.

12. 11. 2020

Projekt VLNA NADĚJE spustil Nadační fond Kapka naděje už na jaře 2020. Cíl je jasný. Pomoci zdravotníkům v boji s koronavirem. V této první vlně investoval fond téměř 10 milionů korun a podařilo se vzedmout vlnu podpory od štědrých sponzorů i individuálních dárců, kteří v tom Kapce pomáhají. Projekt tím ale nekončí.

Čistý vzduch je základním léčebným prostředkem pro pacienty s chronickými respiračními chorobami. Proto se Kapka naděje spojila s partnerem Royal Philips a rozdají v rámci projektu VLNA NADĚJE 25 čističek vzduchu Philips s HEPA fitry v celkové hodnotě více než 360 tisíc korun. Čističky vzduchu budou darovány na dětské onkologické a pediatrické kliniky a jednotky intenzivní péče a tím významně zlepší kvalitu vzduchu v prostorách, kde se děti léčí.

Kvalita vdechovaného vzduchu je pro lidské zdraví klíčová

Význam čistého vzduchu pro lidské zdraví si často neuvědomujeme. Znečištění ovzduší ovlivňuje hlavně respirační a kardiovaskulární systém, zhoršení příznaků je nesporně prokazatelné u astmatiků (1). Lze předpokládat i podíl znečištění vzduchu na jeho rozvoji. Polutanty mohou působit na senzorická zakončení v dýchacích cestách a způsobovat bronchiální hyperreaktivitu. Spojitost je známa i u některých typů karcinomů, u dospělých především plic. Existuje studie dokládající zvýšení výskytu zápalu plic u dětí při expozici vzdušným polutantům (2). Nejnověji byla 27. října publikována studie spojující vystavení znečištěnému vzduchu se zvýšenou úmrtností na covid-19 (3). Použití čističek vzduchu s HEPA filtry v místnostech, kde se léčí děti, se tak jeví jako velmi vhodné.

Čističky vzduchu pomohou

Kvalitu vzduchu v místnosti lze ovlivnit vhodnou čističkou vzduchu. Čističky s HEPA filtry dokáží odstranit ze vzduchu 99,9% prachových částic, pylů, alergenů, bakterií i virů. Čističky nizozemské společnosti Philips mají velmi účinné HEPA filtry. Nezávislým zkušebním ústavem bylo prokázáno, že ve zkušební komoře během deseti minut po zapnutí snížila čistička koncentraci aerosolu viru chřipky A1H1 o 99,9 % (4). Podobný výkon se očekává také u SARS-CoV-2. HEPA fitry čističek Philips odstraňují 99,97 % částic o velikosti pouhých 0,003 μm (3 nm) ze vzduchu, který jimi prochází (5).

Co se v rámci projektu VLNA NADĚJE už povedlo?

Nadační fond Kapka naděje už zainvestoval za přispění štědrých sponzorů i individuálních dárců téměř 10 milionů korun!

Kromě více jak 31 000 respirátorů FFP2 a respiračních roušek KN 95 se podařily pořídit tři mobilní ultrazvukové plicní sondy Philips Lumify, stejné množství videolaryngoskopů s umístěnou kamerou a projekcí na displeji, které se využívají v případě obtížně intubovatelných pacientů, dále pak také šest velmi důležitých přístrojů pro plicní dechovou podporu AIRVO 2. Jeden z těchto přístrojů darovala Kapce naděje TV Nova a její seriál Ordinace v růžové zahradě 2.

Přispívejte s námi!

O společnosti Royal Philips

Royal Philips (NYSE: PHG, AEX: PHIA) je přední společnost zabývající se technologiemi pro zdraví a zdravotnictví. Zaměřuje se na zlepšování zdraví lidí a dosahování dobrých výsledků napříč celým spektrem péče o zdraví, od zdravého životního stylu a prevence přes diagnostiku, léčbu a následnou domácí péči. Společnost Philips využívá pokročilou technologii a rozsáhlé klinické a spotřebitelské znalosti a poskytuje tak integrovaná řešení. Philips sídlí v Nizozemsku a je lídrem v oblasti diagnostického zobrazování, obrazem řízené terapie, monitorování pacienta, zdravotnické informatiky, osobního zdraví a domácí péče. Společnost Philips vytvořila v roce 2019 tržby ve výši 19,5 miliard EUR, zaměstnává přibližně 80 000 zaměstnanců a pobočky má ve více než 100 zemích. Novinky o společnosti Philips naleznete na webech www.philips.com/newscenterwww.philips.cz/a-w/about/news/home.html.

Zdroje:  Sunyer J, Atkinson R, Ballester F, et al. Respiratory effects of sulphur dioxide: a hierarchical multicity analysis in the APHEA 2 study. Occup Environ Med. 2003;60(8):e2. doi:10.1136/oem.60.8.e2. – Asociace mezi exacerbací astmatu a koncentrací SO2, Nhung NTT, Amini H, Schindler C, et al. Short‑term association between ambient air pollution and pneumonia in children: A systematic review and meta‑analysis of time‑series and case‑crossover studies. Environ Pollut. 2017;230:1000–1008. doi:10.1016/j.envpol.2017.07.063. – Asociace mezi znečištěním vzduchu a pneumoniemi u dětí. Pozzer A, et al. Regional and global contributions of air pollution to risk of death from COVID-19. Cardiovascular Research. doi:10.1093/cvr/cvaa288. Microbial Reduction Rate Test conducted at Airmid Healthgroup Ltd. tested in a 28.5m3 test chamber contaminated with airborne influenza A H1N1. According to the U.S. EPA, an air purifier by itself does not protect against COVID-19 but can be part of plan to protect yourself and your family. IUTA report UN2-170928-T5599900-100.2 - Measurement of the deposition efficiency of FY3433 type filter for 3 nm NaCl particles. Tested according to US standard DOE-STD-3020-2015

 

 

Každá kapka pomáhá

Zapojte se i vy a podpořte ty nejmenší.