Vybruslilo se přes milion korun!

O Kapku lepší hokej již počtvrte! V roce 2023 byl tváří projektu sedmnáctiletý hokejista Sebastian Weitz, jenž má za sebou úspěšnou transplantaci kostní dřeně. Do projektu se zapojil celý český hokejový svět: národní tým, týmy Tipsport extraligy, Chance ligy, Univerzitní ligy ledního hokeje či ENYAQ hokejové ligy a projekt podpořili také parahokejisté. 

Na startu února se počtvrté rozběhl charitativní projekt O Kapku lepší hokej, který pomáhá dětem s poruchami krvetvorby. Cílem ročníku 2023 bylo kromě šíření povědomí o problematice zákeřné nemoci, rozšíření registrů dárců kostní dřeně, také vybrat co nejvyšší částku, která poté bude díky Kapce věnována na zakoupení přístroje Seahorse Analyzer, díky kterému vědc i budou moci vyvinout nové možnosti léčby nejen leukemie. Po sečtení všech dílčích aktivit projektu můžeme hrdě prohlásit, že výtěžek z hokejového hnutí činí 1 002 984 Kč!

Obrovskou zásluhu na něm mají zejména hokejisté, činovníci, kluby, fanoušci a zejména všichni přispěvatelé, kteří se zapojili do příspěvků přes DMS zprávy, přímou podporu účtu NF Kapka naděje přes QR kód, do aukce dresů, či přispěli do jedné z kasiček na stadionech. Ani hokejisté nezůstali jen u podpory slovní a vizuální (oranžové prvky na výstroji). Několik kabin týmů se složilo, z čehož vznikly velmi výrazné sumy směřující na podporu projektu. Pomáhali také parahokejisté či juniorské hokejové týmy.

„Čtvrtý ročník OKL hokeje byl neuvěřitelný, a to nejen tím, že se vybralo úžasných 927 111 Kč, ale celou atmosférou, která akci doprovázela. Vědomí toho, že se kluby a fandové hokeje v celé republice dokáží spojit a společně pomoci druhým v tak nevídané míře, je pro nás hnacím motorem nejen pro každodenní práci, ale i pro nové nápady do budoucna. Díky tomuto hokejovému projektu můžeme spolufinancovat přístroj Seahorse v hodnotě 2 miliony korun pro laboratoře CLIP, díky němuž budou vědci moci pracovat na vývoji nových metod léčby nejen dětské leukemie. Velké poděkování patří nejen zapojeným týmům, České televizi, O2 TV, všem médiím, ale především společnosti BPA sport marketing, která projekt společně s námi realizovala,“ říká ředitelka NF Kapka naděje Dita Loudilová.  

„Bylo pro mě velkou poctou a děkuji, že jsem se mohl stát patronem projektu O Kapku lepší hokej. Dekuji také všem klubům, hráčům, fanouškům a ostatním. Byli jste skvělí! Doufám, že s Kapkou někdy zase uskutečníme další projekt nebo akci,“ dodal Sebastian Wetiz, patron ročníku 2023 a mládežnický hokejista.

Z jakých dílčích aktivit se skládá celkový příspěvek 1 002 984 korun? 

Aukce - dresy a puky Tipsport extraligy a Chance ligy: 322 433 Kč
Kasičky - prodej stužek na stadionech: 165 961 Kč
Aukce - dresy národního týmu ze Švédských her: 125 116 Kč
Platby QR kódem pro NF Kapka naděje: 106 338 Kč
HC Sparta Praha - dar od klubového nadačního fondu: 50 000 Kč
Dárcovské SMS NF Kapka naděje: 41 843 Kč
Kartičky TELH: 41 593 Kč
Aukce - dresy HC Slavia Praha: 30 200 Kč
Individuální dárce: 30 000 Kč
HC Karlovy Vary - sbírka v kabině: 27 000 Kč
ELH e-sport (Grunex): 20 000 Kč
Prodej merchendisingu národního týmu: 10 700 Kč
HC Dynamo Pardubice "A" tým - sbírka v kabině: 10 000 Kč
HC Dynamo Pardubice "B" tým - sbírka v kabině: 5 000 Kč
Prodej speciálních karet - Chance liga: 10 000 Kč
Prodej stužek (e-shop NF Kapka naděje): 6 800 Kč

Na co byla vybraná částka využita?

Léčba akutní leukémie je velmi složitý proces, a i přes to, že jsme v České republice díky vědcům a odborníkům na velmi vysoké úrovni a můžeme se prezentovat vysokým procentem doléčenosti, ne každý dětský pacient přijme standartní léčbu úspěšně. Pro záchranu života maximálního možného množství dětí je třeba neustále přinášet nové typy léčby. Zapojením do projektu O Kapku lepší hokej 2023 přispějeme na pořízení přístroje Seahorse XF HS Mini Analyzer, díky čemuž k tomu zajistíme vědcům potřebné podmínky. 

Přístroj Seahorse XF HS Mini Analyzer analyzuje komplexním způsobem buněčný metabolismus. V laboratořích CLIP bude používán ke studiu nádorových buněk od dětských pacientů s akutní leukémií, kteří mají vyšší riziko vzniku rezistence na standardní chemoterapii a může u nich dojít k selhání léčby nebo návratu onemocnění po léčbě. Měření na tomto přístroji odhalí závislost leukemických buněk na jejich metabolických potřebách, což lze využít při vývoji nových terapeutických postupů. Cílem je odříznout nádorové buňky od zdroje energie a živin, které oslabují účinnost klasické cytostatické léčby. V současnosti neexistuje žádný spolehlivý terapeutický postup, který by mohl být pacientům s horší prognózou nabídnut, a je proto nezbytné zkoumat nové možnosti, jak nádorové buňky eliminovat. Tento výzkum bude umožněn právě díky pořízení přístroje Seahorse XF HS Mini Analyzer. 

Úspěšné výzkumy pražských laboratoří CLIP jsou aplikovány v rámci všech hematoonkologických oddělení po celé České i Slovenské republice.

ČTVRTÝ ROČNÍK O KAPKU LEPŠÍHO HOKEJE VE VIDEU:

O našem patronovi

Sedmnáctiletý Sebasitan byl sportovcem už od mládí. Do hokejové výstroje se poprvé oblékl na základní škole. Jeho cesta pak směřovala přes Černošice, Hvězdu a Spartu do pražské Slavie, kde byl členem mládežnických týmů až do roku 2020. Kariéru obránce, jenž reprezentoval svůj kraj na olympiádě dětí a mládeže, zabrzdila v době, kdy dostal pozvánku do reprezentačního výběru do 16 let, nemoc. Sebastianovi se po jednom ze zápasů objevily modřiny. Protože byl zároveň i hodně unavený, nechali jej rodiče otestovat na covid, ale test byl negativní. Poté, co rodiče provedli Sebastianovi CRP-test, který měl vysoké hodnoty, následoval odborný odběr krve a ještě ten stejný den byli povoláni na hospitalizaci do Motola. Sebastiana i celou rodinu čekal najednou zápas, na který se nemohli předem nachystat. Původní naplánovaná léčba chemoterapií na šest měsíců se protáhla na rok a půl a v lednu 2022 byl u Sebastiana zjištěn relaps. Nemoc se vrátila a Sebastian musel podstoupit transplantaci kostní dřeně, kterou úspěšně zvládl. V těžkých chvílích mu pomáhal zase jeho milovaný hokej, protože v době, kdy byl hospitalizovaný, fandil bronzovým hráčům reprezentace na MS ve Finsku. Přesto, že byl Sebastian hospitalizován ještě na Silvestra 2022, je to velký bojovník, který věří, že se bude moci k hokeji zase vrátit. Vždyť i jeho spoluhráči a soupeři jej v těžkých dobách na dálku podpořili. Podrobnější příběh Seby a detaily o jeho zapojení do projektu si přečtěte ZDE.

O projektu 

O Kapku lepší hokej odstartoval v roce 2020. Jeho symbolem je oranžová stužka, neboť právě oranžová barva symbolizuje boj s poruchou krvetvorby. Projekt se zaměřuje především na pomoc dětským pacientům. Vybraní hokejisté budou mít dresy se speciálními oranžovými prvky, brusle a hokejky si budou doplňovat oranžovými motivy, bude se hrát s unikátními puky a trenéři budou nosit na klopách sak stužky. O Kapku lepší hokej už přinesl na pomoc dětem a specializovaným zařízením přes 2 miliony korun. Na vzniku projektu se podílely BPA sport marketing, Nadační fond Kapka naděje a výraznou měrou stojí za jeho úspěchy samozřejmě hlavně všechny zapojené kluby a organizace.  

 

„Jsme nadšení, že se i počtvrté podařilo překonat výtěžek z minulého roku a stále více se blížíme vysněné milionové hranici. Chtěla bych za to moc poděkovat všem klubům, hokejistům, fanouškům a všem, kteří se svojí kapkou zapojili. Moc si toho vážíme a věříme, že i díky nim se povede zachránit dětské životy,“ říká Jana Obermajerová z BPA sport marketing.

 

Každá kapka pomáhá

Zapojte se i vy a podpořte ty nejmenší.