Vědci mohou díky Kapce a hokeji vyvíjet nové metody léčby dětské leukémie

Díky čtvrtému ročníku projektu O Kapku lepší hokej byl zakoupen přístroj Seahorse Analyzer, který pomůže vědcům vyvinout nové možnosti léčby vážně nemocných dětí. Slavnostní předání laboratořím CLIP proběhlo v září roku 2023 za účasti ředitelky agentury BPA sport marketing i ředitelky Kapky naděje.

Video z předání přístroje Seahorse v Laboratořích CLIP.

Na startu února 2023 se počtvrté rozběhl charitativní projekt O Kapku lepší hokej, který pomáhá dětem s poruchami krvetvorby. Cílem ročníku 2023 bylo kromě šíření povědomí o problematice zákeřné nemoci, rozšíření registrů dárců kostní dřeně, také vybrat co nejvyšší částku na pořízení důležitého přístroje. Po sečtení všech dílčích aktivit hokejového hnutí jsme se mohli pochlubit výtěžkem 1 002 984 Kč! Tato suma byla navýšena Nadačním fondem Kapka naděje, který následně pořídil přístroj Seahorse Analyzer v kompletní hodnotě přesahující 2 mio korun.

Obrovskou zásluhu na nasbírané sumě mají zejména hokejisté, činovníci, kluby, fanoušci a zejména všichni přispěvatelé, kteří se v období únor – březen 2023 zapojili do příspěvků přes DMS zprávy, přímou podporu účtu NF Kapka naděje přes QR kód, do aukce dresů, či přispěli do jedné z kasiček na stadionech. Ani hokejisté nezůstali jen u podpory slovní a vizuální (oranžové prvky na výstroji). Několik kabin týmů se složilo, z čehož vznikly velmi výrazné sumy směřující na podporu projektu. Pomáhali také parahokejisté či juniorské hokejové týmy.

Na co byla vybraná částka využita?

Léčba akutní leukémie je velmi složitý proces, a i přes to, že jsme v České republice díky vědcům a odborníkům na velmi vysoké úrovni a můžeme se prezentovat vysokým procentem doléčenosti, ne každý dětský pacient přijme standartní léčbu úspěšně. Pro záchranu života maximálního možného množství dětí je třeba neustále přinášet nové typy léčby. 

Pořízený přístroj Seahorse XF HS Mini Analyzer, který byl v září 2023 dodán do laboratoří CLIP, analyzuje komplexním způsobem buněčný metabolismus. Bude používán ke studiu nádorových buněk od dětských pacientů s akutní leukémií, kteří mají vyšší riziko vzniku rezistence na standardní chemoterapii a může u nich dojít k selhání léčby nebo návratu onemocnění po léčbě. Měření na tomto přístroji odhalí závislost leukemických buněk na jejich metabolických potřebách, což lze využít při vývoji nových terapeutických postupů. Cílem je odříznout nádorové buňky od zdroje energie a živin, které oslabují účinnost klasické cytostatické léčby. V současnosti neexistuje žádný spolehlivý terapeutický postup, který by mohl být pacientům s horší prognózou nabídnut, a je proto nezbytné zkoumat nové možnosti, jak nádorové buňky eliminovat. Tento výzkum bude umožněn právě díky pořízení přístroje Seahorse XF HS Mini Analyzer. 

Úspěšné výzkumy pražských laboratoří CLIP jsou aplikovány v rámci všech hematoonkologických oddělení po celé České i Slovenské republice.

Více o projektu O Kapku lepší hokej si můžete přečíst zde.

 

Každá kapka pomáhá

Zapojte se i vy a podpořte ty nejmenší.